Boza Kaç Kalori

Sağlıklı içeçekler sınıfına giren boza genellikle kış aylarında sıkça tüketilmektedir. Aslında sağlıklı ve sağlıksız diye sınıflandırmamak gerekir yiyecek ve icekleri. Önemli olan hangi yiyeceğin ve içeçeğin ne kadar, nasıl tüketiteceği iyi bilmek değilmidir.
Sağlığımız açıdan faydası olan ve bir çok hastalıkta tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Mayalı bir içecek olan boza yüksek besin değeri ile besleyici de fazladır. Boza kalsiyum, demir, fosfor, niasin, tiamin, vitamin gibi bir çok besin değerlerini içermektedir. Bu kadar fazla besin değeri olan içeceğin faydalarını saymakla bitiremeyiz.
Kısaca anlatalım isterseniz; hazmı kolaylaştırır, kabızlı azaltıcı özelliğe sahip, mide yanmasını engeller, sindirimi kolaylaştırır vs. bir cok faydası bulunmaktadır. Özellikle de proteğin ve vitamin bakımından zengin olan bozayı hamilelerin ve sporcuların içmelerinde tavsiye edilir. Kalori bakımından da yüksek olan boza, su, şeker ve darıdan üretilir. Bir su bardağı boza 250-260 kalori civarındadır. Büyük tat alarak içtiğimiz bozayı haftada iki su bardağında fazla tüketilmemelidir.
BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER