Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi

Dukan diyeti güçlendirme evresi diyet boyunca verilen kilolara bağlı olarak hesaplanarak uygulanır.

Örneği diyette toplam 15 kilo verilmiş ise güçlendirme evresi 150 gün olarak hesaplanır.

Güçlendirme evresinin ilk yarısı yani 75 günü güçlendirme dönemi, ikinci yarısı ise güçlendirme evresi olarak adlandırılır.

Güçlendirme Dönemi 1

Atak ve seyir evresinde tüketilen sebze ve protein içerikli gıdalar tüketilmeye devam edilir. Gün içinde 2 dilim tam tahıllı ekmek tüketilebiliyor. Kişi eğer ekmek tüketmekten kaçınıyorsa ekmek yerine 2 çorba kaşığı tam buğday ekmeği tüketilebilir. Ayrıca 2 dilim ekmek yerine 220 gram nişastalı besinlerde tüketilebilir.

Gün içinde 1 porsiyon meyve tüketilebilir. Muz, kiraz ve üzüm gibi şekerli meyveler dukan diyetinin bu evresinde ve kişinin hayatı boyunca önerilmeyen meyveler arasındadır. Gün içinde 40 grama kadar aşırı yağlı olmamak şartı ile peynir tüketilebilir.

Ancak peynir yemek istemeyen kişiler peynir yerine fındık, ceviz badem gibi kuruyemişler tüketilebilir. Ancak 40 gramı geçmemek kaydıyla. Haftada bir gün nişastalı gıdalar tüketilebiliyor. Bu aşamada piştikten sonra 220 gram miktarında hamur işi, bezelye, pirinç ve makarna gibi gıdalar tüketilebilir. Ayrıca yağsız olarak tüketmeye dikkat edilmelidir. Mesela patatesi kızartma yaparak tüketmek yerine yağsız kumpir şeklinde patates tüketilebilir. Bu evrede 2 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketilmelidir. Ayrıca en önemli ayrında haftada bir ödül öğünü var.

Ödül öğününde, 1 defa ana yemek, tatlı ve içecek tüketilebilir. Bu öğünde istenilen her gıda yenilebilir. Ancak her tüketilen gıda 1 porsiyonu asla geçmemelidir.

Güçlendirme Evresi 2

Dukan diyeti güçlendirme evresin ilk yarısı tamamlandıktan sonra yukarıdaki uymanız gereken kurallara ek olarak hafta içinde iki defa nişasta ve ödül öğünü hakkı vardır. Dukan diyeti güçlendirme evresi en önemli evredir. Çünkü bu evrede artık karbonhidrat içerikli gıdalar sınırlı olsa da tüketilmeye başlanacak. Kurallara çok dikkat etmek oldukça önemli… Güçlendirme evresinin ikinci döneminde ilk hafta ya da ikinci hafta 1-2 kilo alınabilir. Ancak vücut güçlendirme evresine alıştıkça alınan kilolar tekrar verilecektir. Belki de fazla kilo verildiği bile düşünülecektir. Ancak paniğe gerek yok… Çünkü vücut evreye alıştıkça vücut dengelenecektir. Dukan diyetinde doğru olan diyet kurallarına kesinlikle uymaktır. Güçlendirme evresinde örneğin 56 kiloda olan bir kişi bu evrede 51 kilolara kadar inebilir. Ancak evre tamamlandığında 55-56 kiloya tekrar ulaşılır.

Dukan diyeti güçlendirme evresinde En önemli ayrıntı ise bu evrede verilen kilolar vücuda oturacak ve vücutta dışarıdan fark edilecek bir sıkılaşma yaşanacaktır..

Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi İçin Örnek Menü başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER