Ev Kadınları Neden Kilo Alır?

Ev kadınlarının kilo almasına yol açan birçok etken vardır. Bu etkenlere bağlı olarak ev kadınları farkında olmadan kilo almaya başlar ve alınan kilonun hangi ara alındığını bile fark edemez.

Ev Kadınlarının Kilo Almasına Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Yemek, bulaşık, ütü ve bunun gibi birçok ev işi ev kadınlarının her gün yaptığı rutin işlerdir. Ancak bütün bu işleri tek başına üstlenen ev kadınları sinsi bir şekilde kilo alabilir. Peki, kilo almamak için neler yapılabilir?

Ev İşleri Planlayarak Yapılmalıdır!

Ev işi asla bitmez. İlk hedef tek bir yeri temizlemek olmalı. Her yeri aynı anda temizleyerek kimyasallara fazla maruz kalınmamalıdır. Çünkü kimyasal maddeler mide bulantısına yol açarak yemek yeme isteği oluşturabilir.

Zaman İyi Ayarlanmalıdır!

Tüm başarılar ayarlanan zamanda gizlidir. Gün düzgün bir şekilde planlanır ise yemek yeme saati gibi her şeye kolaylıkla zaman ayrılabilir.

Yemek Yaparken Atıştırmaktan Kaçınılmalıdır!

Günün büyük bir bölümünü mutfakta geçirmek zorunda olan ev kadınları, bu zaman içinde birbirinden farklı yemekler yapılarak bir yandan da yapılan yemeğin tadına bakmak çok göze çarpmasa da biz kadınlara fazla kalori olarak geri dönebilir.

Fark Etmeden Yenilen Gıdalara Dikkat Edilmelidir!

Vücuda fazlaca kalori olarak dönen ara öğünlerde abur cubur tüketmekten uzak kalınmalıdır. Poğaça, kek ve pasta gibi atıştırmalıklar vücuda kalıcı kiloya yol açan atıştırmalıklardır. Bu nedenle bu tür atıştırmalıklardan kaçınmakta yarar vardır.

Çay Saatlerine Son Verilmeli!

Ev kadınlarının en büyük alışkanlığı farklı saatlerde gerçekleşen çay saatleridir. Kabul günleri, beş çayları ev kadınları için sosyal etkinlik değerindedir. Kadınlar arasında bu saatlerde kim daha çok menü hazırlayacak gibi bir yarış başlar. Bu yarış kadınlara kilo olarak dönüş yapar.

Hareket Mutlaka Şart!

Çoğu ev kadını bugün fazlaca iş yaptım, çok hareket ettim diyerek yanlış bir düşünceye kapılır. Oysaki günlük işlerle harcanan enerjiye vücut alışkın olduğu için zayıflama üzerinde pek etkili olmaz. Gün içinde ufak egzersizler ya da tempolu yarım saatlik yürüyüşlerin yapılması kilo kontrolü için önemli bir ayrıntıdır.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER