Hamilelikte Diyet Yapılır mı?

Hamilelik dönemi diyet yapmak için uygun bir dönem değildir ve doktorlar tarafından diyet yapılması tavsiye edilmez. Bu nedenle hamileliğe karar veren ve fazla kilosu olan anne adayları gebeliğe başlamadan önce uygun bir diyet listesi ve egzersiz ile normal kiloya ulaşmalı ve gebeliği ondan sonra düşünmelidir. Ç

ünkü gebelik döneminde normalden daha fazla bir kilo ile başlamak hem anne adayı hem de anne bedeninde can bulan bebek için riskli olabilir. Gebelikte fazla kilo ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir faktördür.

Peki, Kilo Fazlalığına Rağmen Hamile Kalınmışsa Nasıl önlemler Alınmalıdır?

Fazla kilo ile hamileliğe başlanmışsa asla sıkı bir diyet programı ya da ağır egzersizler uygulanmamalıdır. Bu tür davranışlar anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkiler ve bebek ciddi sağlık sorunları ile dünyaya gelebilir. Ayrıca gebelikte uygulanan sıkı diyetler nedeni ile düşük gerçekleşebilir. Bu durumda anne adayının yapması gereken gebelik boyunca bebeğinin gelişimi için gerek duyduğu mineral ve vitaminleri düzenli olarak almaktır.

Anne adayı sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için gebelikte beslenme kurallarına çok dikkat etmelidir. Gebeliği fazla kilo artışı yaşamadan tamamlamaya çalışmalıdır. Bunun için de fazla kalorili, aşırı yağlı, şekerli gıdalardan mümkün oluğunca uzak durmalıdır. Bu dönemde kendi ve bebeği için gerekli olan besinleri yeterli oranda almalıdır. Anne adayı bu konuda doktoru ile fikir alış verişi yapabilir.

Gebeliği takip eden doktor anne adayına uygun bir diyetisyene yönlendirerek yol gösterici olabilir. Aynı zamanda gebelik döneminde rahat bir gebelik ve doğum için egzersiz mutlaka ihmal edilmeden yapılmalıdır.

Kilo vermek için uygulanacak ağır diyet listeleri ve egzersizler gebelik sonrasına bırakılmalıdır.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER