Bir Dilim Kek Kaç Kalori?

Son zamanların en çok konuşulan konusu kalori cetvelidir. Ancak her şeyi ayrıntılı hesaplayıp kalori kabusuna döndürmemek gerekir. Yapılması gereken en önemli şey alınan kalori ile yakılan kalori arasında denge kurabilmektir. Bunun için hareket ve spor programımızla beslenme programımız uyuyor mu bakmak gerekir. Öğününü ayarlayamayan ve kaloriyi cetvele dönüştürmek isteyenler için bazı besin gruplarının kaç kalori olduğu önemli olacaktır.

Gündelik hayatta çok tercih edilen mini tatlı kekler için kalori hesaplaması kafalarda dolaşmaktadır. Özellikle iş aralarında çay saatine eşlik eden, bayan günlerinin baş tacı kekler damak zevkine büyük hizmet eder…

Bir dilim kek kaç kalori hesaplayabilmek için dilimin büyüklüğü, kullanılan malzeme, çeşidi ve pişirilme tarzı önemli olacaktır. Meyveli kek ile kuruyemişli kek arasında fark olacaktır.

Bir dilim sade kek kaç kalori?

Sade kek en masum kek olabilir. Ancak yine içindeki yumurta, yağ çeşidi ve sütün yağ oranına göre değişecektir. Ortalama olarak yapılmış ve kalorisinin az olması için uğraşılmamış standart bir dilim sade kek; 150- 180 kaloridir.

Bir dilim üzümlü kek ortalama kaç kalori?

Bir dilim üzümlü kek için kalori miktarı; 200 civarıdır.

Bir dilim çikolatalı kek kaç kalori?

Çikolata parçaları ile bezenmiş orta boy bir dilim kek; 225 kaloridir.

Kremalı kek kaç kalori?

Üzerine kremşanti, krema gibi yağlı ürünlerin eklenmiş olduğu bir dilim kek ise; 500 kaloriye çıkabilecektir.

Kuruyemişli kek kaç kalori?

Kuru yemişi kekte sevip çok kullananlar için yine durum vahim olabilir. Ceviz, badem, fındık gibi ürünlerle hazırlanmış bir dilim kek yine yaklaşık; 450 kalori olabilecektir.

Kekte kalori çizelgesi nasıl aşağıya çekilir?

Kek içerisinde kullanılacak malzemeler bu konuya esneklik sağlar. Artan ya da eksilen hesap için malzemelere göz atmak gerekir. Kilo problemi varsa ve az hareketli yaşam tarzı söz konusu ise kek içerisindeki yumurta miktarı az ve yağ oranı az olmalıdır. Süt- yoğurt yerine taze sıkılmış portakal suyu yahut dinlenmiş saf su bile kullanılabilir.

Az kalorili kek tarifi;

  • 1 adet yumurta
  • 1 çay bardağı esmer şeker
  • 1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu ya da aynı oranda su
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • Arzuya göre tarçın
  • Vanilya
  • Kabartma tozu
  • Biraz limon kabuğu rendesi
  • 2 su bardağı buğday unu yoksa beyaz un

Klasik tarzda sırası ile kek malzemeleri çırpılır. Bardakların büyüklüğü her evde farklı olabileceği için kek kıvamına göre ayarlanmalıdır. (Tahin kıvamına gelmesi gerekir.) Bunun için un miktarı çoğaltılıp, azaltılabilir. Kontrollü koymakta fayda vardır. Standart fırında içi pişene kadar pişirilmelidir.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER