Kısır Kaç Kalori?

Kısır bulgurun ile ıslatılarak içine tercihe bağlı olarak eklenen malzemeler ile hazırlanan bir tür garnitürdür. 4-5 yemek kaşığı kısır hemen hemen 1 dilim ekmeğe eş değerdir.

1 Porsiyon kısırın kaç kalori olduğu içinde kullanılan malzemelerin miktarına göre değişse de ortalama olarak 202 kaloridir. Hanımların daha çok gün ya da komşu oturmalarında hazırladığı, lezzetli, doyurucu ve günün her saatinde atıştırmalık olarak tüketilebilecek bir salata türdür.

Kısırın içine dahil edilen malzemeler genellikle diyet listelerinde önerilen malzemelerdir. Kısır domates, maydanoz ve soğan gibi kalori yönünden düşük ve sindirimi kolay malzemeler ile yapılmaktadır. Kısır ayrıca aşırı tüketilmediği takdirde kilo almaya sebep olmaz.

Kilo almaya yol açmadığı gibi aslında zayıflamaya yardımcı olur. Birçok araştırmaya göre bulgur bağırsak fonksiyonunu büyük oranda arttırmaktadır. Daha çok kabızlık ya da şişkinlik tarzı problem yaşayan kişiler için faydalı bir besindir. Kısırın kalori değerini düşürebilmek için içinde sıvı yağ tercih edilebilir. Daha sağlıklı bir kısır için tuz ilavesi de oldukça az olmalıdır.

Kısırın içinde kullanılan salça kısır için ana malzemelerden biridir. Ancak salçanın da kalori değeri fazla olmadığı için bir sorun yaratmayacaktır. Kısır hazırlarken yağ kullanımı ne kadar az tutulursa kalori ve sağlık bakımından daha iyi olacaktır. Her yemeğin fazlası kişiye kilo olarak geri döneceği için mümkün olduğunca az yemek daha iyi olacaktır.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
Btl kz
Btl kz

1 porsiyon derken miktarının ne olduğunu nasıl anlayabiliriz ki!? Ya kaşık dersiniz ya tabak ya da gram..

21-02-2017 12:35 Yanıtla Beğen (0)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER