Nohut Yemeği Kaç Kalori?

Nohut yemeği, özellikle kalabalık aile sofralarında ve akşam yemeklerinde tüketilen aynı zamanda besleyici özelliği çok fazla olan gıdalardan biridir. Özellikle çocuklara nohut yemeği sevdirmeli ve onlara 1 yaşından sonra haftada bir kere olacak şekilde yedirmeliyiz.

Bir porsiyon etli nohut yemeğinin kalori değeri yaklaşık 429 şeklindedir. Bir porsiyon etsiz nohut yemeğinin kalori değeri yaklaşık 259 şeklindedir.

Nohut, folik asit, lif, protein, demir, fosfor ve vitamin bakımdan oldukça zengindir. Bir porsiyon etli nohut yemeği yaklaşık 2 tane ekmek içi ile hazırlanmış köfteye bir dilim ekmeğe eş değer olmaktadır. Ancak bu aşama da nohut yemeğinin doyurucu özelliği çok fazla olduğu için tercih edilen olmalıdır.

Ana yemeklerin demirbaşı olan nohudun faydaları saymakla bitmez. Kanserin bazı çeşitlerine karşı savaşıyor, metabolizmayı dengeliyor, düşük yağ oranına sahip olduğu için kişileri sıkıntıya sokmuyor ve kanda bulunan kolesterol seviyesini aşağıya çekiyor. Divertikül iltihabına karşı savunma gösteriyor ve kardiyovasküler hastalıklara karşı savunma sağlıyor. Aynı zamanda beyin ve kalp sağlığını da koruyor.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER