Sütlaç Kaç Kalori?

Sütlaç, süt, pirinç ve şeker ile yapılan bir tür tatlıdır. İçeriğinde şeker kullanıldığı için kalori oranı oldukça yüksektir. Örneğin 6 kişilik bir sütlaça 2,5 su bardağı kadar şeker ilave edilir. 2,5 su bardağı şekerin ortalama kalori değeri 1400’dür.

Sütlaçta kullanılan diğer malzemelerin kalori oranı da hesap edilecek olursa 1 kase sütlaç ortalama 380 kalori kadardır. Kalorisi düşük bir sütlaç hazırlanmak istenirse kullanılan şeker miktarı biraz azaltılabilir. Eğer sütlacın tadından fedakarlık edilebiliyorsa şeker oranı azaltılarak 1 kase sütlacın kalori değeri 250’ye kadar düşürülebilir.

Sütlaç Malzemeleri Ve Kalori Oranları Sütlaç yapımı kişiye göre değişiklik gösterebilir. Fakat sütlacın ana maddeleri her zaman aynıdır. Fakat sıradan bir sütlaç tarifini göz önünde bulundurarak kalori hesaplamasını şu şekilde yapabiliriz; 6 kişilik bir sütlaç için ortalama 1 litre kadar yağlı süt tercih edilmektedir. 1 litre yağlı sütün kalori değeri 600 kaloridir. 1 litre süre yaklaşık 150 gram kadar pirinç kullanılmaktadır. 150 gram pirinç ortalama 200 kalori kadardır. Eğer sütlaç yapımında pirinç unu tercih ediliyorsa 30 gram kadar pirinç unu kullanılmaktadır. 30 gram pirinç unu ortalama 100 kaloridir. Son olarak ise sütlaç için kullanılan 2,5 su bardağı toz şeker 1400 kalori kadardır. Bu hesaplamaya göre 1 kase sütlaç ortalama 380 kaloridir.

Az Kalorili Sütlaç Nasıl Hazırlanır? Sütlaç eğer vazgeçemediğiniz tatlılar arasında yer alıyorsa ve kalorisi nedeni ile yemekten çekiniyorsanız sütlaç için kullanacağınız malzemelerin ölçülerini değiştirerek kalorisi düşük bir tatlı hazırlayabilirsiniz. Sütlacın kalorisini düşürmek için en etkili yol kullanılan şeker miktarını azaltmaktır. Eğer 6 kişilik bir sütlaç için kullanılan 2,5 su bardağı şeker 1,5 bardağa düşürülürse 1 kase sütlaç 100 kalori kadar düşürülebilir. Şeker haricinde kullanılan sütün yağsız tercih edilmesi de kalori değerinde önemli rol oynamaktadır.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER