1 Ayda Nasıl Kilo Alınır?

Kilo kaybı yaşıyorsanız ya da kilo almak istiyorsanız sağlıklı bir şekilde kilo almaya çalışmalısınız.

1 ay gibi kısa bir sürede kilo alınabilir.

Ancak hedef çok yüksek tutulmamalıdır.

Çünkü kilo almak adına vücuda yüklenen karbonhidrat ve proteinler,

vücudun dengesini bozarak hastalıklara yol açabilir.

1 Ayda Kilo Almak İçin;

  • Öncelikli olarak vücudunuzun günlük ihtiyaç duyduğu kalori miktarını tespit etmelisiniz. Kalori miktarını belirlediğiniz takdirde kilo alma süreciniz kolaylaşabilir. Kadınlarda ortalama olarak günlük kalori ihtiyacı 1700 kadardır. Kilo artışı yaşamak için ekstra olarak 1700 kalori daha alınmalıdır.
  • Kilo alma hızını arttırmak için gün içinde 2 öğün yemek yemelisiniz. Çünkü bu sayede daha fazla acıkacak ve beklenilen öğünde daha fazla yemek yenilecektir.
  • Kilo alayım diye önünüze gelen gıdayı tüketmekten kaçının. Yağ oranı yüksek ve aşırı tatlı gıdalardan uzak durun. Çünkü amacınız vücudunuza yağ depolamak değil. Besleyici değeri yüksek ve sağlıklı besinler ile kendinize öğün hazırlayın.
  • Kalori yönünden düşük gıdalar tüketmeyin. Bu tür gıdalar yerine kuruyemiş ve meyve tercih edin.
  • Gün içinde en az 2 litre su için. Su vücuda aldığınız gıdaların hücrelere daha çabuk ulaşmasına yardımcı olur.
  • Uyku düzenine dikkat edin. Çünkü vücut uyku halinde iken yenilenir ve vücuda alınan proteinler işlevlerini siz uykuda iken daha düzenli gerçekleştirir. Uyku problemi yaşıyorsanız kilo almanız güç olabilir.
  • Hızlı bir şekilde kilo almak istiyorsanız yemek yeme alışkanlıklarınız haricinde bazı egzersizlerden de yardım almanız gerekecektir. İlk başlarda kas yapınız güçsüz olacağı için ağır egzersizler tercih etmeyin. Basit vücudu yormayan egzersizlerden yardım alın. Uygulayacağınız egzersizler sayesinde vücudunuz daha dik ve dolgun duracaktır.
  • Eğer 1 ay sonunda 1-2 kilo kadar almışsanız, az kilo aldım diye pes etmeyin. Vücudun değişikliklere uyum sağlaması için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Zamanla kilo alma süreci hızlanacaktır.
  • Not: 1 ay boyunca ne yaparsanız yapın kilo alamamışsanız mutlaka gerekli araştırmaların yapılması için bir doktora başvurun ve kilo alamamanıza engel olan bir hastalığınızın var olup olmadığını araştırın.
BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER