Kuruyemişler Kilo Aldırır Mı?

Herkesin sevdiği, damağında hoş hissettiği bir çeşit kuruyemiş zevki vardır. Antep fıstığı, badem, ceviz, kuru üzüm, kuru kayısı, fındık ve daha pek çok yemişten bahsedebilmek mümkündür...

Özellikle kış aylarında çayın en yakın arkadaşı olan bu kuru yemiş grubu kilo yapar mı?

Her şeyden önce bu besin maddeleri sağlıklı beslenme çizelgesinde ismi geçecek besin maddeleridir. İçerinde barındırdıkları; demir, lifler, magnezyum, kalsiyum, doymamış yağ gibi yararlı maddelerden dolayı sağlıklı besinlerdir. Sınırda ve kararınca yemenin sağlığa büyük faydaları olduğu kabul edilmiştir. Diyet listelerinde bile ismi geçen bu küçük lezzet parçacıkları ara öğünlerde bünyeye enerji vermektedir. Fazla tüketildiği vakit yoğun yağ ve kalori ile bünyede kilo alma sorununa yol açacaktır. Tabaklar dolusu kuruyemiş yemek, avuçlar dolusu tüketmek ve hareketsiz yaşam ile başlı başına obezite kaynağı bile olabilir.

Kuruyemişlerin Kilo Yapmaması İçin Ne Kadar Tüketmek Gerekir?

Ceviz: Protein, lif, arginin gibi pek çok faydalı madde içerir. Ancak 1 orta boyda su bardağı dolusu ceviz içi; 700 kalori kadardır. Gün içerisinde bu denli yoğun tüketmek yerine kahvaltılarda 3 tane ceviz içi tüketiyor olmak vücuda yarar sağlayacaktır. Kilo aldırmak yerine, diyet listelerinde bile bu kadarı kullanılabilir. Kahvaltıda ekmek tüketmek yerine ceviz içi yiyor olmak gayet sağlıklı seçim olacaktır.

Fındık: 100 gram fındık için kalori hesabı; 640 kalori kadardır. İçerisinde barındırdığı birçok yararlı maddeler ile pek çok dert için deva gösterilir. Vücuda yükleyeceği enerji ile hastalıklara karşı savunma yapar. Ancak gün içinde yalnızca bir avuç tüketerek sağlık açısından da değerlendirme yapılmalıdır. Yüksek yağ oranı nedeni ile fazla tüketiminde vücuda kilo yapacaktır.

Antep Fıstığı: Oldukça lezzetli bir kuruyemiş türüdür. Faydaları yine saymakla bitmez. Ölçülü tüketimi ile vücuda sağlık getirir. Ancak yine yağ ve kalori miktarı düşünülecek olursa dikkatli tüketmenin önemi açığa çıkar. Günlük tüketimde bir avucu geçmemek gerekir. Aksi halde kilo yapacaktır.

Kuruyemişlerin Fazlası Kilo Yaparda, Kararınca Yenilmesi Ne Gibi Faydalar Sağlar?

  • E vitamini yönünden oldukça zengindirler.
  • İçerdikleri kalsiyum ile kemik yapılaşmasına yarar sağlarlar.
  • Gebelik ve emzikli olma dönemlerinde kararınca tüketmek ile bebeğe de faydalar sağlar.
  • Protein yönünden zengindirler.
  • Demir kaynağıdırlar. Özellikle kurutulmuş üzüm ve diğer meyve kuruları vücuda demir yükler.
  • Kansere karşı vücudu korurlar. Çünkü antioksidan madde ihtiva ederler.
  • İçinde barındırdıkları posalar ile kalp sağlığına fayda sağlayıp, kanda kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardım edebilirler.
  • Lifli olmaları sebebi ile mide ve bağırsak sağlığı açısından fayda sağlarlar.
  • Cinsel güce yardım edip, üreme sistemine ilişkin problemlerde fayda sağlarlar.
BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
zeynep
zeynep

Soslu fıstık kilo aldırırmı

19-10-2016 18:22 Yanıtla Beğen (0)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER