Meyve Suları Kilo Yapar Mı?

Meyve suları ne yazık ki kilo aldırmaktadır.

İçerisinde yoğun miktarda şeker bulundurduğu için gün içerisinde içilecek bir su bardağı aromalı bu içecekte ortalama; 200 kalori olacaktır. Kısa sürede tükenen bu kalori yüklü içecek, karaciğerde yüklenmeye sebep olmaktadır. Ayrıca bir bardak içilecek meyve suyu ile alınacak kalori; 13 tane bisküvi yenilmişken alınacak kalori ile eşittir. Şeker oranı oldukça yüksektir.

Bisküviyi abur cubur grubuna koyarak, meyve suyunun masum olduğunu düşünenler yanılmaktadır... Özellikle paket içecekler içerisinde katkı maddeleri ile daha çok problem içermektedir. Meyve suyu yerine taze meyveler tüketmek, karpuz, salatalık, kiraz, erik, kayısı, şeftali, kavun gibi besin maddelerini olduğu gibi yemek daha faydalı olacak ve kalorisi daha düşük olacaktır. Lif oranının azalması ile suya früktoz fazlaca bırakılacak ve özellikle de beklemiş ise sağlığa fayda yerine zarar getirecektir. Çocuklar içinde bu konuya dikkat etmek gerekir.

Meyve suyu yerine süt ya da ayran tüketilebilir… Yemek eşliğinde içecek arayan pek çok insan vardır. Asitli meyve suları, hazır paket meyve suları ve diğer gazlı içecekler organizmada fayda yerine zarar sağlarlar. Yoğun oranda şeker ve katkı maddesi ile bel bölgesi yağlanmaları ile bölgesel kilo problemlerine neden olurlar.

Ayrıca bayanlarda selülit problemlerine de yol açtığı görülür. Bu içeceklerin tüketilmesi yerine kahvaltıda süt, açık çay ya da limonlu çay hazırlanabilir. Öğle ve akşam yemekleri için salata, yoğurt, ayran en güzel seçim olur. Ayrıca vücuda yeterince su alabiliyorsak dışarıdan çok fazla içeceğe vücut ihtiyaç duymayacaktır.

Meyve Suları Neden Kilo Aldırır? Çocuklar İçin Önemi Nedir?

Günümüzde ambalajlara sığdırılmış ve tatlandırıcılarla hazırlanmış meyve sularından günde bir bardak içilirse, ayda bir kiloya kadar aldırdığı görülebilir. Alınan kalori ile yakılan kalori eşit ise sıkıntı olmayacaktır. İllaki meyve suyu tüketmek istiyorsak evde taze sıkmayı denemeliyiz. Meyveler içerisinde früktoz denilen meyve şekeri barındırmaktadır. Ayrıca kabuğa yakın kısımlarında zengin lifler bulunur. Meyve halinde tüketildiği zaman bu lifler bağırsaklarda kolay emilerek sisteme fayda sağlar.

Kabızlık, mide hazmı gibi konularda vücuda yarar sağlayıp, bilinçli tüketilirse kilo vermeye bile neden olurlar. Yalnız suyunu içiyor olursak meyve şekerini almış ve posasından faydalanamamış oluruz. En güzeli çocuklarımıza da meyvenin kendisini yedirmek ve eğer kabuğu ile tüketilebilecek bir meyve ise kabuklu tüketmektir.

Taze meyveler bağışıklık sistemimizi onarıp, gün boyu enerjik olmamızı sağlar. Şayet meyve suyu halinde vücudumuza alırsak lifin bağırsaklar üzerinde bariyer etkisini ortadan kaldırmış olacağımız için şekerin karaciğerde toplanmasına neden oluruz. Böylelikle meyve suyunun fazla tüketildiği vakit; kilo aldırması kaçınılmaz olacaktır. Çocuklarda okul için kapalı paket meyve suyunu düzenli olarak kullanırsak, gelişme çağında fazla şeker yüklemesi yaparak kolay kilo almasına neden oluruz…

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER