Meyve Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyet uygulayan kişilerin meyve yemekten kaçınmaması gerekir. Çünkü meyveler tam anlamı ile birer vitamin deposudur. Vitaminlerin vücutta depolanma gibi bir özelliği yoktur. Ancak her vitaminin vücut için bir görevi vardır.

Gün içinde fazlaca vücuda alınan vitaminler 36 saat kadar sonra vücuttan dışarı atılır. Özellikle diyet uygulayan kişilerin diyet listesine eklediği meyveler gün içinde tüketilen gıdaların en doğru şekilde kullanılmasını ve yağların yakılmasını büyük ölçüde etkiler. Diyet listelerine mutlaka meyve dahil edilmelidir. Çünkü meyve açlığı bastırmanın en ideal yöntemidir.

Diyet programlarına vücut alışkın olmadığı için 2. Günde halsizlik, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi sorunlar yaşanmaya başlanabilir. Bütün bu sorunlara neden olan faktör vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri almaması ve aldığı besinleri yanlış kullanmasından dolayı oluşur.

Bu gibi sorunları önlemek için diyet yaparken özellikle ara öğünlerde meyve tüketilebilir. Bu sayede hem açlık bastırılır hem de açlık nedeni ile ağız kokusu yaşanmaz. Ayrıca meyve açlığı bastıracağından diyet programı rahatlıkla uygulanabilir.

Meyve Diyeti Nasıl yapılır?

Kahvaltı: Sabah kalkar kalkmaz 1 su bardağı ılık su içilmelidir. Kahvaltıda 1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu, 1 ince dilim kepek ekmek ya da tam tahıllı ekmek, 1 adet domates ve 1 adet salatalık tüketilmelidir.

Öğle Yemeği: 150-200 gram ızgarada ya da haşlama yöntemi ile pişirilmiş tavuk ve yanında bol limonlu yeşil salata tüketilmelidir.

Akşam Yemeği: Tavuk ya da balık ızgara, bol yeşil salata tüketilmelidir. Meyve diyetinde ara öğünlerde bol bol meyve tüketilebilir. Meyve miktarında her hangi bir kısıtlama yoktur. Gün içinde hep aynı meyveden tüketmektense farklı meyveler tüketerek sağlığa katkıda bulunmak mümkün olur.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER