Hurma Kaç Kalori

Demir ve kalsiyum bakımından oldukça zengin olan hurmanın 100 gramı yaklaşık 282 kalori kadardır. 100 gram hurma günlük demir gereksiniminin %6’sını karşılar. 100 gram hurmada ortalama 2,5 gram protein vardır. Hurma meyvesinin neredeyse 100’e yakın türü vardır. Ülkemizde ise hurmanın 2 türü satılmaktadır. Oldukça büyük bir boyutta olan ve ülkemizde daha çok gördüğümüz

Medjool hurmasının 1 tanesi ortalama 25 gram’dır ve yaklaşık 66 kalori kadardır. Medjool hurmasından daha ufak olan Daglet Noor hurmasının 1 tanesi ortalama 7-8 gram kadardır ve yaklaşık 20 kaloridir.

Hurmanın Yararları

Hurma kabızlık başta olmak üzere bağırsak problemleri, kalp rahatsızlıkları, cinsel isteksizlik ve ishale karşı faydalı bir meyvedir. Aynı zamanda sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen kişiler için ideal bir meyvedir. Hurma oldukça tatlı bir gıdadır ve en büyük dezavantajı ise kalorisinin çoğunluğu şekerden kaynaklanmaktadır. Şeker oranı yüksek olduğu için diyet yapan kişiler için pek tavsiye edilmez. Aynı zamanda kan şeker oranı yüksek seyreden kişilerin de hurma tüketmekten kaçınması gerekir.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER