Kahve Yağ Yakar Mı?

Kahve Tüketimine Neden Dikkat Edilmeli?

Kış günlerinin, iş molalarının, yağmurlu cam seyirlerinin sıcak dostudur bir fincan kahve! İçerisinde barındırdığı kafein ile kişiye canlılık vererek ayrıca cesaret yükleyen sıcacık bir içecektir. Kafein içeren bu sıcak içeceğin faydaları ve zararları vardır. Bu ayrımı bilip mide, bağırsak problemleri ve ayrıca sinir sistemini düşünerek tüketmek gerekir.

Migren, ülser, şeker, tansiyon rahatsızlığı olanlar kahve dozunu kaçırmamalıdırlar.

Peki, kahve neden yağ yakıcı özelliği ile bilinir?

Kahve tüketimi ile vücut açlık hissini bastırabilir. Yapılacak egzersizlerden daha önce kahve tüketilirse vücutta yağ yakımı daha fazla olabilir.

Ayrıca kişinin açlık savaşı ile mücadele etmesine yardım eder. İçersine şeker atılmayacaksa ve aç karna tüketiliyorsa bir anda düşmanımız olabilir. Aç karna şekersiz tüketilen kahve kanda glikoz oranının düşmesine neden olarak çarpıntı, baş dönmesi, soğuk terleme, nabız düşüklüğü, yorgunluk ve bayılma hissine neden olabilir. Kahvenin yağ yakma özelliğinin altını çok kalın çizip, içim miktarını ve şeklini abartmamak gerekir. Mideyi aç bırakıp içecek olarak hep kahve tüketmek büyük yanlıştır.

Kahve tiryakilerinin bilmesi gereken en önemli detay kahve ile vücuda alınan kafein, vücut içerisinde altı saate kadar kalacaktır. Uyku sorunu yaşanıyorsa akşam kahve tüketimi yapılmamalıdır. Kahvenin yağ yakıcı özelliğini açığa çıkarmak için spordan önce ve çok aç olmayan karna içmek gerekir.

Kahvenin yağ yakışını destekleyebilecek faydaları;

  • Metabolik hızın artmasına neden olabilir
  • Bu hızlanma ile yağ hücrelerinin yanmasına fayda sağlayabilir
  • Fiziksel aktivite öncesinde alınırsa ve şekersiz tüketilirse hem enerjinin uzun süre gitmesini sağlayıp yorgunluğu alır hem de yağ yakışına yardımcı olur.

Zayıflamayı arzu edenler öğünlerde kahve tüketerek kahve diyetine girmemelidirler. Çünkü kahve içiciliğinde oldukça ince bir çizgi vardır. Kafein vücutta alışkanlık yapabilecek ve fazla alımı ile vücuda zarar verebilecektir.

Kahvenin yağ yakma özelliğinden faydalanabilmek için gün içinde yalnızca 1- 2 fincan arası tüketmek gerekir.Aksi halde kan şekeri düşüklüğü, stres, çarpıntı ve baş ağrısı yaparak büyük ölçüde uyku problemine yol açabilecektir.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER