Türk Kahvesi Yağ Yakar Mı?

Kahvenin yağ yakıcı özelliği var mı?

Türk kahvesinin bilindiği gibi bir fincanı konuklarda kırk yıl hatır bırakır.

Diğer pek çok içeceğe göre masumdur ve arkadaşlarla içilen kahve ayrıca mutluluk hormonu salgılatır.

Özellikle kahvaltı sonrasında arkadaşlarla içilecek bir fincan Türk kahvesi sohbete ayrı bir haz katacaktır...

Türk kahvesinin yağ yakma özelliği hep konuşulmaktadır.

Nasıl oluyor ki Türk kahvesi yağ yakıcı özelliğe sahip oluyor?

Kahve içimi yumuşak, lezzeti hoş ve kendine has aroması olan kafein yüklü bir içecektir. İçindeki kafein kişiyi hem mutlu etmekte hem zinde kılmakta hem de fazla tüketilirse çarpıntı gibi sıkıntılı durumlara yol açabilmektedir. Bu açıdan kontrollü ve zamanında tüketmek gerekir. Ayrıca kahve vücut içerisinde uzun süre kalacağı için gece geç saatlerde tüketilirse canlılık sağlayacağı için uykunun kaçmasına neden olacaktır.

Tüm bunlar diğer tarafta bırakılarak yağ yakma özelliğini deşmek istersek metabolizmayı canlandırdığını görürüz. Bu sayede yağ yakabilme özelliği de açığa çıkmış olur. Özellikle eğer egzersiz programımız varsa bir fincan Türk kahvesini öncesinde tüketiyor olmak ile gücümüz daha fazla olacak ve yağ yakma özelliği ile de fayda sağlayacaktır.

Neden egzersizden önce içmek gerekir?

Türk kahvesini egzersizlerimizden önce içersek metabolizmamıza bir ivme kazandırmış oluruz. Ayrıca bol su tüketmemize neden olacak ve yine bu anlamda olumlu etki sağlayacaktır. İçeceğimiz bir fincan Türk kahvesinden sonra özellikle yüksek enerji gerektiren spor dalları ile uğraşabiliriz. Gün içerisinde vücuda 3 ila 5 gram kahve alarak organizmamıza hız kazandırabiliriz.

Aşırı tok karna ya da aç karna içilecek kahve vücuda zarar verebilir. Bu açıdan sabah kahvaltısından bir saat sonra bir fincan kahve içmek ve ardından fiziki durumumuz uygunsa cardio içeren hareketler yapmak ile büyük ölçüde yağ yakımı sağlayabiliriz. Terleme ile yüksek oranda toksinler atılarak vücutta ferahlık sağlanacaktır.

Ancak çok düşük kalorili diyetler yapıyorsak ve mide aç iken kahve tüketip spor yapmak istersek kanda glikoz seviyelerimiz düşebilecek ve tansiyon, düşük şeker, baygınlık hissi ile vücut zarar görebilecektir.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER