Plates Zayıflatır mı?

Plates, ideal vücut ölçülerine ve fit bir görünüme sahip olmak isteyenler için tercih edilmesi gereken bir egzersiz türüdür. Mükemmel vücut ölçülerine sahip olmak her kadının hayalidir. Bu hayali plates yaparak gerçekleştirmek mümkündür. Plates ideal bir vücut için etkili olduğu kadar eğlenceli bir spor dalıdır. Ayrıca bölgesel incelme ve zayıflama üzerinde de önemli rol oynar. Bölgesel olarak karın, kalça ve bel bölgesinde biriken yağlardan plates ile kurtulmak mümkün olmaktadır.

Plates yorucu bir spor olmamakla birlikte hoş bir vücut için uygulanacak ideal bir spordur. Plates, vücudun duruş pozisyonunu olumlu etkileyerek daha esnek olmasına yardımı olur. Daha çok karın, kalça ve sırt kaslarında güçlendirici bir etkisi vardır. Platesi diğer egzersiz hareketlerden ayrı kılan en önemli özelliği kasları uzatarak daha uzun görülmesine yardımcı olmasıdır.

Plates Kimler İçin Uygundur?

Platesi herkes, her yaşta insan kolaylıkla uygulayabilir. Dans ile uğraşan kişilerin en fazla tercih ettiği sporlardan biridir. Ayrıca duruş bozukluğu sorunu olan kişiler için rehabilitasyon amaçlı platese başvurulmaktadır.

Sağlıklı ve kaliteli yaşamak isteyen, diyet ile kilo kontrolü sağlamak isteyen kişilerin diyete destek vermesi amacı ile plates uygulaması önerilmektedir. Diyet pilates ile desteklendiği zaman kilo verme süreci daha kısalacak ve istenilen şekilde incelme sağlanacaktır. Vücut gelişimi tamamlanmış herkes istediği takdirde plates yapabilir.

Plates Hangi Prensiplere Dayanır?

Konsantrasyon: Plates uygularken her harekete yoğunlaşmak ve yapılan hareket ile vücudun hangi kaslarının aktif hale geldiğine dikkat edilmelidir.

Kontrol: Plates uygulamaya başlandığında vücudun dinlenmiş olmasına özen gösterilmeli ve uygulanan hareketlerin kuralına uygun yapılması gerekir. Aksi halde sakatlıklar yaşanabilir.

Merkezleme: Plates de en doğru hareketler beli göbek ve kalça hareketleridir. Bu bölgelere odaklanıldığı zaman sonuca daha kolay ulaşılacaktır.

Akıcı Hareket: Plates uygulamaya başlamadan önce aceleci davranmamak gerekir. Her hareket geçişinde duraksama yapılmadan geçilmesi gerekir.

Nefes: Plates uygularken nefes alış verişi dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntıdır. Nefes alış verişlerinde panik yapmamak önemlidir.

Keskinlik: Plates hareketleri bilinçli bir şekilde yapılmalı, her hareket birbiri ile bağlantılı olmalıdır.

Plates Ne Zaman Yapılmamalıdır?

 • Hastalık ve mutsuzluk anında
 • Yemeklerden kısa bir süre sonra
 • Bel ve omurilik sorunu varsa

Platesin Faydaları Nelerdir?

 • Fiziksel uyumu arttırır
 • Dolaşım sistemini düzenleyerek vücudun rahatlamasını sağlar
 • Kasların daha esnek ve güçlü olması için faydalıdır
 • Kişide öz güveni arttır
 • Atletik bir yapıda olmaya yardımcı olur
 • Konsantrasyonu arttırır
 • Kasların daha kontrollü olmasını sağlar
 • Kaslarda kontrolü sağlar

Plates Kişiye Nasıl etki Eder?

Platesten sonra kişi kendini daha aktif, daha mutlu ve daha rahat hisseder. Ayrıca kişi karın yapısının düzleştiğini, karın yağlarının eridiğini fark eder.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER