Zone Diyeti Nedir?

Son dönemde zayıflama sektöründe, sağlıklı alternatiflere doğru bir yöneliş var. Zayıflama hapları ve şok diyetlerin tehlikeleri açıklandığından beri, sağlıklı bir şekilde kilo verdiren diyetlerin de popülerliği artmaya devam ediyor.

Dr.Barry Sears tarafından geliştirilen Zone diyeti, size uzun bir süreç içerisinde kalıcı kilo vermeyi vaat ediyor.

Yiyeceklerden korkmamanız gerektiğiniz savunan bu diyet, aslında yediğiniz besinlerin içindeki vitamin ve minerallere vücudunuzun bol miktarda ihtiyacı olduğunu söylüyor. Ancak ne zaman ki yedikleriniz ve harcadıklarınız arasında dengesiz bir düzen oluşuyor, işte o zaman kilo almaya da başlıyorsunuz. Bugüne kadar Avrupa ve Amerika’da binlerce kişinin denediği Zone diyeti, oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyuyor. Bu diyete göre en büyük dostunuz su, en büyük düşmanınız ise şeker.

Bu diyette yasaklar listesinde “ aç kalmak “ da yer alıyor. Yeni çoğu kilo vermeyi vaat eden diyette aç kalmanız gerekirken, bu diyette aç kalmak yasak.

Sağlığınızı tehlikeye atmadan, dengeli bir şekilde beslenerek ve zararlı gıdalardan uzak kalarak zayıflamanızı sağlayan Zone diyeti, kahvaltı öğününü de şart koşuyor.

Uyandıktan sonra en geç 1 saat içinde kahvaltı yapmanız şart. Böylece güne daha enerjik başlamanız sağlanıyor. Ayrıca yağı yasaklayan bir çok diyetin aksine, bu diyette sınırlı da olsa yağ alımı serbest. Yani Zone diyetinin amacı, sizi hiçbir besin grubundan uzaklaştırmadan kilo vermenizi sağlamak. Bu diyeti diğer listelerden ayıran yönü, tabak hazırlarken seçtiğiniz porsiyonlarda ortaya çıkıyor.

Bu diyette tabağınızı 3 kısma ayırmanız gerekiyor. 3 kısmın ikisi, sebze ve meyvelerden oluşmalı. Kalan kısım ise protein olacak. Protein seçiminiz, yumruğunuz büyüklüğünde olmalı.

Bu diyet ile 1 ayda 5-6 kilo kaybedebilirsiniz.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER