Evde Nasıl Zayıflarım?

Zayıflayabilmek dünya nüfusunun en spesifik sorunudur. Kilo almak çevresel etmenler ve yaş ile doğru orantılı olarak kaçınılmaz en temel problemdir. Konu bu kadar derin olunca bu sıkıntıdan kurtulabilmek içinde yıllardır çözüm arayışı derinden devam etmektedir. Diyet çeşitleri, spor programları, yardımcı tedavi uygulamaları vs. gibi konular her daim gündemdedir.

Herkesin isteği elbette daha kolay çözümler ve ev ortamında rahatlıkla bu konuyu çözümlendirmektir. Kişi evde kendine program hazırlayıp ta sistematiğe dökebilirse rahatlıkla evde de zayıflayabilir. İllaki onca yüklü ödeme yaparak spor salonuna yazılmak yahut düzenli olarak bir kuruluşa gitmek zorunda değildir.

İlk olarak kendi sağlık işleyişini bilmek, gerekli tetkikler varsa yaptırmak ve tek düze bilinçsizce yapılan diyet programlarına itibar etmemek gerekir.

Evde Kendim Nasıl Zayıflayabilirim?

Bu konu için bilindik en temel prensip alınan kalori eksi yakılan kalori hesabını tutturabilmektir. Her şeyi detaya döküp robot gibi kalori hesabı yapmak pek mümkün değildir. Ortalama olarak yaşam standardımızı, yediklerimizi bir gözden geçirmekte fayda vardır.

Aşırı koltuk bağımlısı, tembel hayat anlayışımız varsa otomatik olarak yakacağımız kalori aldığımız kalorinin çok altında kalarak kilo problemine yol açacaktır. Burada ilk kuralımız hayatımıza hareket katmak olmalıdır.

Basit günlük oyunlarla beyni kandırmak gerekir. Uzak olana yönelme sinyalini beyne gönderip uzak olan nesneyi hedeflemek gerekir. Ev içinde kumanda olmak, çamaşır sepetini uzağa alarak hareketi çoğaltmak, evimize yakın yürüyüş parkurlarında müzik eşliğinde yürümek ve evde kolay yapabileceğimiz jimnastik hareketlerini hayata geçirmek ile işe başlanabilir.

Evde Zayıflayabilmek İçin Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

  • Tam mekik ya da yarım mekik çekilebilir
  • İp atlamak
  • Aerobik yapmak
  • Şınav çekmek
  • Plates yapmak
  • Dans etmek
  • Yakın dış mekanları kullanarak yürüyüş yapmak

Evde Zayıflayabilmek İçin Beslenme Değişikliği

Evde zayıflayabilmek için adım atılacaksa ilk olarak güne ılık su içmek ile başlanmalıdır. Kimileri suya sirke katmayı tercih etse de bu kişinin mide sağlığı ile ilişkili olarak tercih edilmelidir. Sonrasında muhakkak kahvaltı öğünü yapılmalıdır. Bunun içinde yumurta, peynir ve bir dilim esmer ekmek olabilir. Yapılan en büyük yanlış ‘’sabah erken saatinde yiyorum bir şey olmaz ‘’düşüncesini benimsemektir.

Erkende olsa sigara böreği, gözleme, patates kızartmasından kaçınılmalıdır. Ek olarak şarküteriden uzak kalmak, peyniri tostta kullanmayıp çiğ tüketmek tercih edilmelidir. Aralarda genellikle çoğu bünyeye iyi gelebilecek yeşil çay tüketmek hazmı kolaylaştırıp bağırsak faaliyetlerini düzenleyecektir.

Ancak üç fincandan fazla tüketilmemelidir. Gün içinde en az iki litre suyu da içerek büyük ölçüde girişimde bulunulmuş olunur.

Evde zayıflayabilmek için eklenebilecek diğer önemli etmenler; öğlenleri salata, yoğurt ve yağsız et tüketebilmek, akşam yemeklerinde hamur işlerinden kaçınmak, çay eşliğinde yemiş, kuru pasta, şekerleme, cips gibi zararlı maddelerden kaçınmak atılabilecek en büyük adımlardır.

Ekmeğe sınır koymak ve beyaz ekmek tüketmemek önemli kurallardandır. Akşam yemek saatlerini en geç sekize ayarlamak gerekir. Tüm bu sistem oluşturulup ev yaşamının sistematiği bu yönde değiştirilirse ev ortamında çok sağlıklı kilo verilebilir.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER