Evde yapılabilecek egzersizler

Evde hangi egzersizleri yapabiliriz?

Güne henüz yeni uyanmışken vücudumuz esnemeye daha müsaittir. Küçük bebeğimiz varsa ve güneş doğduktan sonra uyanıyorsak, evde dışarı çıkmadan vücudumuzu esnetip egzersizlere başlayabiliriz. Kahvaltımızı yapmadan hafif müzik eşliğinde güne merhaba diyebiliriz.

Evde hangi egzersizleri yaparak form tutabiliriz?

İlk olarak evde en kolay yapılabilecek egzersiz yarım mekik ya da tüm mekik hareketidir. Buradaki amaç göğüs altı bölgesini çalıştırmak ve en çok bayanların sıkıntı yaşadığı simit görüntüsünden uzaklaşabilmektir. İlk sayı olarak on tane ile başlanmalı ve her geçen zaman vücudumuzun vereceği tepkiye göre sayı arttırılmalıdır. çok zorlayıcı sayılarla başlarsak bel, karın ve sırt ağrılarına maruz kalabiliriz. çünkü alışkın olmayan karın kasları yırtık hissi uyandırarak acı yaşanmasına neden olur.

Evde yapabileceğimiz bir diğer egzersizde step aerobik hareketleridir. Zemin üzerine uygun bir parça bularak step hareketlerini destekleyebiliriz. örneğin sert koltuk yastıklarımızdan ayakaltına aparat ayarlayabiliriz. Açacağımız hafif müzik ile tüm ev halkı buna konsantre olabiliriz. Böylelikle alt bacaklarımız ve basenlerimizi çalıştırarak armut görüntüsünden uzaklaşabiliriz.

Yine bel bölgemizde sıkıntı varsa evde kolaylıkla başka bir harekette yapabiliriz. Vücudumuzu düz sabitleyerek, ayakta durarak ayaklarımızı birleştirmeliyiz. Sonrasında kollarımızı dümdüz öne doğru uzatarak diz kapağımızı öne doğru bükmeliyiz. Her iki kol öne doğru düz ilerde, ayaklar kapalı sabit ve dizimizi bükerek aşağı yukarı hareket ettirebiliriz. Bu egzersize de ilk olarak on sayı ile başlanmalı sonrasında her geçen zaman sayı arttırılmalıdır.

Eğer bacaklarımız ince ve üst bölgemiz sıkıntılı ise ona yönelik girişimde bulunmak gerekir. Bunun için ayakta yine alt bedenimizi sabitleyerek kollara yönelik çalışma başlatabiliriz. Belimizden itibaren sağ ve sol yanlara iki kol en son dönebileceği aşamaya kadar döndürülebilir. Yani vücudumuzu ayakta sabitliyoruz. Belimizi sağa sola hızla döndürürken iki kolumuzu da aynı yöne; dirsekleri kırıp belimizin dönebileceği en son noktaya kadar kollarlımızı da çektiriyoruz. Bu egzersizi beş sağ beş sol olmak üzere yine on sayı ile başlatıp sonraki günler arttırabiliriz. Böylelikle göğüs bölgemizi inceltebilecek ve kollarda koltuk altından itibaren incelme sağlanabilinecektir.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER