Doğum Sonrası Kilo Verme

Gebelik döneminde anne adayı doğuma kadar doğal olarak kilo alır. Ancak alınan kilo anne adayının gebe kalmadan önceki kilosu ve vücut yapısına bağlı olarak düzenli ve orantılı bir şekilde gerçekleşmelidir. Bu nedenle anne adayı gebelik boyunca düzenli ve dengeli beslenmelidir. Doktorun önerdiği beslenme kurallarına özen gösterilmelidir. Gebelik döneminde aşırı kilo alan annelerin doğum sonrası kilo vermesi oldukça zor olur.

Gebelik döneminde alınması tavsiye edilen kilo aralığı 9-12 kilodur. Fakat anne gebeliğe zayıf başlamışsa daha fazla kilo almasında bir sakınca yoktur. Doğum sonrası anneden ilk etapta 5 kilo kadar gider. Bu ağırlık, bebeğin ve suyun ağırlığıdır. Doğumdan sonra kolay kilo verebilmek için en önemli kural gebelik döneminde uygun şekilde kilo almak ve gebelik döneminde beslenme kurallarına dikkat etmektir.

Gebelik döneminde beslenme kuralları ne kadar titiz uygulanırsa doğum sonrası kilo verme o kadar kolay olur. Gebelik döneminde uygulanan egzersizler hem gebelikte fazla kilo almayı engeller hem de doğum sonrası daha çabuk kilo kaybına yardımcı olur. Ayrıca gebelik döneminde uygulanan egzersizler annenin daha rahat doğum yapmasına yardımcı olur. Doğum sonrasında bebeği düzenli aralıklar ile emzirmek annenin daha kolay kilo vermesini sağlar.

Düzenli aralıklar ile bebeğini emziren anne gün içinde bebeğine yaklaşık 500 cc süt vermiş olur ve bu da anneden gide 500 kalori demektir. Bebeğini emziren annelerin düştüğü bir hata, bebek emzirdiği için ve sütün daha fazla olması sağlamak için sürekli bir şeyler yiyip içmektir. Bu şekilde bir beslenme yerine düzenli bir şekilde beslenme programı uygulanmalıdır. Aşırı beslenmenin anne sütünü arttırdığını kanıtlayan bir bilimsel çalışma yoktur. Dolayısı ile aşırı beslenmek annenin kilo almasına yol açacaktır.

Doğumdan sonra kilo vermek için yapılması gereken dengeli ve düzenli beslenmektir. Bu sayede gebelik döneminde alınan kilolar ortalama 6-8 ay gibi bir sürede verilecektir. En doğru yaklaşım da acele etmeden sağlıklı bir şekilde kilo kaybı yaşamaktır. Doktorlar tarafından da hızlı bir şekilde kilo vermek kesinlikle önerilmemektedir.

Doğum Sonrası Dengeli Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Doğumdan sonra bir süre aşırı tatlı ve hamur işi tarzı gıdalardan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.
  • Gün içinde uzun saatler aç kalmak, bir sonraki öğünde daha fazla yemek yemeye yol açacağından sık aralıklar ile azar azar yemek yenmelidir.
  • Yağ oranı yüksek gıdalardan kaçınılmalıdır.
  • Sebze ağırlıklı beslenmek daha kolay kilo vermeye yardımcı olacaktır.
  • Beyaz ekmek tüketimi en aza indirilmelidir.
  • Özellikle lohusalık döneminde aşırı meyve tüketiminden kaçınılmalıdır.
  • Abur cubur ve fast-foot tarzı ürünlerden kaçınılmalıdır.
  • Bolca su tüketimi ihmal edilmemelidir

Not: Doğum sonrası dengeli beslenerek kilo verebilirsiniz. Ancak egzersiz yaparak bu süreci hızlandırabilirsiniz. Ayrıca egzersiz gebelik döneminde değişikliğe uğrayan vücut şeklinizi düzeltir. Egzersiz daha sağlıklı ve sıkı bir vücuda yardımcı olan en önemli alternatiftir. Normal doğum dikişli ise ortalama doğumun üzerinden 1 hafta geçtikten sonra başlangıçta ağır olmamak şartı ile egzersizlere başlanmalıdır. Sezaryen doğumda ise her şey yolundaysa 1 ay sonra egzersizler uygulanmaya başlanabilir.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER