Hamilelik Diyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik dönemi anne adayında birçok değişime yol açan bir süreçtir. Annenin yaşadığı değişimlerden biri de kilo artışıdır. Hamilelik döneminde beslenme anne ve anne karnındaki bebeğin sağlığı için oldukça önemli bir yer tutar. Hamilelik döneminde aslında özel durumlar haricinde diyet yapılması uygun değildir.

Bu dönemde anne adayının normal döneminde daha özenli bir şekilde beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Bu dönemde vücudun kesinlikle şekere ve şeker içerikli gıdalara ihtiyacı yoktur. Hamilelikte tüketilen şeker anne ve bebek için tehlike yaratabilir. Hamilelik diyeti uygulanıyorsa ana öğünlerde çok düzenli beslenmek gerekir. Aynı özen genelde ara öğünlere gösterilmemektedir. Ancak bu dönemde ara öğünde ana öğün kadar önemlidir. Ara öğünler sayesinde anne adayının kan şekeri düzenlenir.

Hamilelik Döneminde Diyet Yaparken Suyun Önemi!

Su tüketimi her insan için oldukça önemlidir. Hamilelik döneminde ise su tüketimine daha çok önem verilmelidir. Su vücuttan ödemlerin atılmasına yardımcı olan bir besin kaynağıdır.

Hamilelik Dönemi Diyetinde Hangi Besinlere Dikkat Edilmelidir?

Hamilelik diyetinde tuz ve yağ oranı yüksek gıdalardan ve unlu mamullerden kaçınmak gerekir.

Hamilelik Diyetinde Kahvaltının Önemi!

Hamilelik sürecinde kahvaltı asla ihmal edilmemesi gereken bir öğündür. Ancak bu dönemde özellikle sabahları uyanınca yaşanan mide bulantısı nedeni ile kahvaltı ihmal edilebilmektedir. Hamilelik döneminde ne kadar mide bulantısı yaşanırsa yaşansın kahvaltı es geçilmemelidir. Kahvaltıda süt, yumurta, peynir, taze sebze ile hazırlanan bir menü düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Hamilelik Döneminde Diyet Yaparken Çaya Dikkat Edilmelidir?

Siyah çay demir emilimini azalttığı için hamilelik döneminde çaydan uzak durulmalıdır. Bu dönemde siyah çay yerine yeşil çay tercih edilebilir. Ayrıca bu dönemde adaçayı kesinlikle tüketilmemelidir. Adaçayı anne karnındaki bebeğin düşmesine yol açabilir.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER