Karpuz Kilo Aldırır mı?

Karpuz, A vitamini, C vitamini ve B6 vitamini yönünden oldukça zengindir ve kilo alımına neden olan bir meyve değildir.

Ancak karpuz tüketimi fazla olursa içeriğinde bulunan şeker nedeni ile kan şekerinizde düzensizlikle oluşabilir. Gün içinde 2-3 dilim kadar karpuz tüketmek kilo aldırmaz. Aynı zamanda içeriği nedeniyle sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Eğer kalori hesabı yaparak kilo vermeye çalışıyorsanız ve daha net rakamlara ihtiyacınız varsa; Yaklaşık 150 gram karpuz 50 kaloridir. Bu da 1 dilim ekmekten daha az kalori demektir. Aynı şekilde 150 gram karpuz günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse %20’sini karşılayabilir.

Kilo Ve Karpuz

Zayıflamak için her hangi bir diyet listesi uyguluyorsanız, şekerinizin düştüğünü ya da acıktığınızı hissediyorsanız 1 dilim karpuz yiyerek hem şekerinizi dengeler hem de açlığınızı bastırabilirsiniz. Karpuza rengini veren likopen aynı zamanda ciltte yaşlanma etkilerini azaltır. Fakat gereğinden fazla karpuz tüketerek günlük alınması gereken likopen miktarından fazlası alınabilir. Bu ölçünün aşılması mide ile alakalı bazı problemlere yol açar. Beraberinde şişkinlik, mide bulantısı gibi sorunlar oluşabilir.

Karpuz kilo aldıran bir meyve değildir. İçeriğinde barındırdığı vitamin ve mineraller sağlığa önemli ölçüde katkıda bulunur. Dengeli ve sağlıklı beslenmek için tek bir meyve ya da sebze ağırlıklı beslenmemelisiniz. Öğünlerinizi farklı ve sağlıklı besinler ile zenginleştirmelisiniz. Çünkü her besin farklı vitaminler ve mineraller bulundurur.

Vücudun her türlü vitamin ve minerale ihtiyacı vardır.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER