Ramazan’da Sağlık İçin 10 Öneri

Ramazan ayının toplumumuzda özel bir yeri vardır. Dini görevlerimizden biri olan oruç ile beraber günlük yaşamda pek çok değişimler oluşur. Ramazan ayında yaşanan en önemli değişim beslenme alışkanlığında yaşanan değişimdir.

Ramazan ayında öğün sayısı ikiye düşmektedir. Ayrıca iftar ve sahur sofralarında ki çeşitlilik metabolizmayı tamamen değiştirmektedir. Oysaki Ramazan ayında sağlıklı, yeterli ve dengeli bir şekilde beslenerek sağlık koruma altına alınmalıdır.

Oruç Tutanlar İçin Sağlık Önerileri

  1. Ramazan ayı boyunca mutlaka yeterli ve dengeli beslenme alışkanlık haline getirilmelidir. Öğün sayısı sahur ve iftar olarak iki ana öğün olmalı, iftardan sonra 2 saat aralıklar ile ufak ara öğün şeklinde düzenlenmelidir.
  2. Oruç tutan kişiler mutlaka sahur yapmalıdır. Sahur sağlık adına oldukça önemli bir öğündür. Sahur sofrasında özellikle yumurta, süt, peynir ve yoğurt gibi gıdalar yer almalıdır. Bu tür gıdalar ile açlık hisseden kişiler mercimek, nohut ve bulgur pilavı gibi yemekleri aşırı yağlı olmamak kaydı ile tüketebilir. Hamur işi, yağlı, tuzlu gıdalar asla sahurda tüketilmemelidir.
  3. Oruç açmak için salatalık, domates, zeytin, peynir ya da çorba tercih edilmelidir. Oruç açıldıktan en az 5 dakika sonra aşırı yağlı olmayan sebze, et yemeği tercih edilmelidir. Kalori değeri yüksek gıdalar yerine, esmer pirinç, bulgur, kepekli makarna ve lifli gıdalar ile beslenmeye özen gösterilmelidir.
  4. İftar ile sahur arasında en az 2,5 litre su içilmelidir. Ayrıca enerji oranını artıracak ve aynı zamanda sıvı ihtiyacını giderecek ayran, sebze suyu, evde hazırlanmış meyve suları ve komposto içmeye özen gösterilmelidir.
  5. İftardan sonra tatlı yemek için en az 2 saat beklenilmeli ve tercih edilen tatlı asla şerbetli olmamalıdır. Sütlaç, muhallebi gibi sütlü tatlılar tercih edilmelidir.
  6. Özellikle iftar yemekleri aşırı hızlı yenmemelidir.
  7. İftarda tek seferde doymak yerine ufak porsiyonlar ile 1’er saat ara ile yemek yenmelidir.
  8. İftardan sonra uzanmak yerine hareket etmek sağlık için önemlidir. Bu nedenle iftardan yarım saat ya da 1 saat sonra en az yarım saatlik yürüyüş yapılmalıdır. Yürüyüş sindirim sisteminin rahatlamasını sağlayacaktır.
  9. İftar ve sahur yemeklerinin pişirme teknikleri de sağlık için oldukça önemlidir. Hazırlanan yemek için haşlama, ızgara ya da fırın yöntemi kullanılmalıdır. Özellikle kızartılmış yiyeceklerden kaçınmak gerekir.
  10. Ramazan ayında değişen beslenme düzeni ile kabızlık sorunu ile karşılaşmak kaçınılmaz olabilir. Lif oranı yüksek gıdalar ile beslenerek kabızlık önlenebilir.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER