Ramazan’da Sıvı Kaybına Dikkat

Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi ve sahur ile iftar arasındaki zamanın uzun olması oruç tutan kişileri oldukça zorlamaktadır. Sıcak havanın da etkisi ile vücudu açlıktan daha çok susuzluk yormaktadır. Çünkü insan vücudunun %60’ ı sudur.

Ramazan ayında vücut ısının kontrol altında tutulması için normal zamandan daha çok suya ihtiyaç duyulur. Gerektiği kadar su almamak bayılma hissi, yorgunluk, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi birçok probleme neden olur. Bütün bu problemleri önlemek amacı ile Ramazan ayında su tüketimi daha fazla olmalıdır.

Ramazan ayında çoğu kişinin yaptığı en büyük yanlış sahura kalkmadan oruç tutmaktır. Sahur ve iftar arasındaki uzun saatler göz önünde bulundurulursa vücudun susuz kaldığı süre neredeyse 20-21 saat olmaktadır. Kişinin bu kadar uzun süre susuz kalması enerji düşüklüğünde, böbrek problemlerine ve baş ağrısına yol açabilir. Oruçlu kalınan sürede susamamak ve sıvı ihtiyacını gidermek için mutlaka sahura kalkılmalı, en az 5 bardak su içilmelidir.

Susatan Yiyeceklerden Uzak Durulmalıdır!

Ramazan ayında susuzluk ile mücadele edebilmek için iftar ve özellikle sahurda susatan yiyeceklerden kaçınmak gerekir. Sahurda fazla çay ve kahve tüketimi vücuttan su atacağı için vücudu susuz bırakabilir. Ayrıca tuzlu, yağlı yiyeceklerde susuzluğu tetikleyen yiyecekler olduğu için bu tür yiyeceklerde mutlaka sınırlandırma yapılmalıdır.

İftar ve sahur arasında kalori oranı hiç olmayan su tüketimi fazlaca yapılmalıdır. Suyu içmek için susamayı beklememek gerekir. Kişi susamadan da su içmelidir.

Karpuz susuzluğu gideren bir yaz meyvesidir. Fazla abartıya kaçmadan karpuz tüketmek kişiyi susuzluğa karşı korur. Yine ayran, taze meyve suları ve kompostolar da vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak için alternatif içecekler arasındadır.

Ramazan Ayında Su Ne Kadar İçilmelidir?

Ramazan ayının sıcak günlere denk gelmesi sıvı ihtiyacını arttırdığı için ve sıvı ihtiyacını karşılayabilmek için sahurda en az 5 bardak su içilmelidir. İftar ve sonrasında ise en az 7 bardak su içmek gerekir. Ancak su bir anda içilmemelidir. Aralıklara bölünerek içilmelidir. Çünkü fazla su iştahı kapatarak yemek yenmemesine neden olabilir.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER