Süt Yağ Yakar Mı?

Sütün yağ yakma özelliği var mıdır?

Süt rengi kadar beyaz ve masum bir içecektir. Hayatımızın ilk yıllarından son yılarına kadar içilebilecek ve pek çok hamur işinde kullanılabilecek besin maddesidir. Sütün diyet listelerinde olması yine masumluğundan gelmektedir. Ancak içeriğindeki yağ oranı oldukça önemlidir.

Bol kaymak içeren ve yağı fazla olan süt grubu kilo problemine yol açabilecektir. Masum olabilmesi için yağ oranının yoğun olmaması gerekir.

Süt neden yağ yakar?

Vücuda alınan kalsiyum ile metabolizma hızında artış olur. Bedende dolaşan kalsiyum bedeni harekete geçirerek diğer besinlerinde iyi tolere edilmesine destek verir. Süt içerisinde yoğun miktarda bulunan kalsiyum ile yağların yakılabilmesi de mümkündür. Bir bedenden asitli içecekler ve şekerli içecekler ne kadar uzaksa o beden aynı zamanda çok sağlıklıdır.

Selüloit ve yağlanma problemlerine yol açan bu tip içeceklere inat vücuda süt alabilmek sağlıklı bir adımdır. Süt içindeki kalsiyumla diş sağlığı, iskelet sağlığı, beyin sağlığı, mide sağlığı ve bağırsak sağlığı verecektir. Aynı zamanda doğal süt içerisinde laktoz bulunmaktadır. Bu madde de vücut için oldukça faydalıdır.

Süt içiminde dikkat edilmesi gereken noktalar;

Süt hemen her bedenin ihtiyaç duyabileceği oranda yararlı madde ihtiva eden içecektir. Doğal olması, katkı maddesinin olmaması, yağ oranının ayarlı olması ve taze olması ile organizmaya yaşam kaynağı sağlayacaktır. İçinde kalsiyum olduğu için ayrıca yağ yakışını de destekleyerek kilo dengemize de yardımcı olacaktır. Ancak bir günde 2 ila 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Yine aşırı yağlı sütlerden kaçınarak, yağ yakmak isterken vücuda yağ almanın önüne geçilmelidir. Tüm bunlar doğrultusunda her bedenin ihtiyaç duyabileceği oranda süt içimi için doktor tavsiyesi almak gerekebilir.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER