Yağ Yakan Sporlar

Los Angeles’li ünlü eğitmen Ramona Braganza en iyi yağ yaktıran 7 sporu açıkladı:

  • Paten ile Kayma

30 dakika paten kayma ile yaklaşık 425 kalori yakarsınız. Bu duruma şaşırmış olabilirsiniz. Paten kayarak hem antrenman yapabilir hem de eğlenerek fazla kalori ve yağlarınızı eritebilirsiniz. Paten kayarak gövde kaslarınızı ve dengenizi koruyarak sürekli aktif kalacaksınız. Baldır ve kalça kaslarınızın yanlara hareketi ile yüksek miktarda kalori yakma etkisi olan bir spordur. Bütün bu faydaların yanında dizlerinize ve diğer eklemlerinize fazla yük bindirmezsiniz. Sabit ve güçlü tempoda paten yaparken kaskınızı, dizliklerinizi, dirsekliklerinizi ve bilek koruyucunuzu unutmayın. Yağ yakımını artırmak isterseniz dönüşümlü olarak bir dakika yüksek tempoda, bir dakika orta tempoyla kayabilirsiniz.

  • Koşma

Koşma ile 30 dakikada yaklaşık 374 kalori yakarsınız. Tipik koşucuların vücutlarına dikkat etmişseniz eğer vücutları düzgün ve incedir. Bunun sebebi, vücudunuzdaki en hızlı yağ yakan kasların yani bacakların, kalçanın ve gövdenin çalışmasıdır. Her adımda daha fazla yağ yakmak için kollarınızı vücudunuza yakın sallamalısınız, ayaklarınızı zemine yakın tutmalısınız ve öne eğilmemelisiniz. Yağ yakmayı artırmak isterseniz dönüşümlü olarak hızlı ve yavaş koşabilirsiniz ya da tepelere çıkabilirsiniz.

  • İp Atlama

İp atlama sporu ile 30 dakikada yaklaşık 340 kalori yakabilirsiniz. İp atlama, profesyonel boksörlerin ve fitnesscıların en çok tercih ettikleri ve sevdikleri antrenman yöntemidir.

Her atlayıştan daha fazla verim almak için ipin ortasında ayakta durduğunuzda, koltuk altlarınızın hemen altına kadar uzanan bir ip kullanın, ayaklarınızı hafif şekilde ayırın ve vücudunuz dik bir şekilde sıçrayın. Yağ yakmayı artırmak isterseniz hızınızı düşük ve yüksek olarak, stilinizi tek ayakla sonra çift ayakla atlayarak sık sık değiştirebilirsiniz. Bunun yanında hafif koşarak da ip atlayabilirsiniz.

  • Hulahop (Çember) Çevirme

Hulahop çevirerek 30 dakikada yaklaşık 300 kalori yakabilirsiniz. Bu sporu yaparak yağ yakmak isterseniz yetişkinlere uygun boyutlarda bir hulahop edinmelisiniz. Bunlar daha çocuk hulahoplarından daha ağır ve büyüktür. Doğru hulahop, önünüzde dik tuttuğunuz zaman göğsünüze kadar gelendir. Basit bir şekilde belinizin çevresinde döndürmeye başlayın ve başlamak için bir ayağınız önünüzde, diğeri arkanızda dururken ağırlığınızı öne- arkaya verin. Bunu yaparken daire çizmemeye dikkat edin. Başlarda pek beceremeyebilirsiniz yine de yağ yakımını sağlayacaktır ve git gide daha iyi yaptığınızı fark edeceksinizdir.

  • Tenis

Tenis sporu ile 30 dakikada yaklaşık 272 kalori yakabilirsiniz. Tenis sporunu yapmak isterseniz elinizde bir raketle ter dökmek için bir arkadaş bulmalı ya da tenis kortuna kadar gitmeniz gerekir diye düşünmeyin. Çünkü bir duvarın yakınında ya da bir garaj kapısının yakınında topu atıp karşılayabileceğiniz düz bir alan bularak sporunuzu yapabilirsiniz.

3-7 metre mesafede topu kaçırmadan arka arkaya vuruşlar yapın. Servis pratiği yaparak bile vücudunuzdaki fazla yağları yakacaksınız çünkü kaçırdığınız topları almak için koşmanız ve eğilmeniz gerekecektir. Yağ yakmayı artırmak isterseniz yaklaşık 75 sefer arka arkaya topu kaçırmadan vuruşlar yapmaya çalışın.

  • Dans Etme

Dans ederek 30 dakikada yaklaşık 221 kalori yakabilirsiniz. Dans etmek diğer sporlar yağ yakan bir aktivite olmayabilir fakat eğlenceli bir metabolizma hızlandırıcıdır.

Burada dikkat etmeniz gereken Bollywood gibi Latin gibi hızlı ritimli şarkı seçimidir. Böylece tempoyu hızlandıracak ve şarkıların arasında dinlenmeyeceksinizdir. Yağ yakımını artırmak isterseniz dans ederken kollarınızı daha kullanmalısınız. Kollarınızı havaya kaldırıp ritme uygun dans edebilirsiniz.

  • Enerjik Yürüme

Enerjik yürüyerek 30 dakikada yaklaşık 170 kalori yakabilirsiniz. Bir konuşmayı kesmeden düzenli olarak sürdürmenizi zorlaştıracak kadar yüksek tempoda yürüyüş yapmanız gerekmektedir. En fazla yağ yakan kaslarınız olan gövde, kalça, bacaklardan en iyi sonucu almak isterseniz kısa ve hızlı adımlar atmalısınız. Gövdenizi dik tutmalı ve kollarınızı adımınızla birlikte ileri geri hareket ettirmelisiniz. Her adımda dikkat etmeniz gereken önce topuğunuzla yere inin daha sonra ayak parmaklarınıza doğru bastırmalısınız. Yağ yakımını artırmak isterseniz dönüşümlü olarak 2 dakika enerjik yürüyebilir, bir dakika kadar da gücünüz yettiğince hafifçe koşabilirsiniz.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER