Demli Çay Zayıflatır Mı?

Çay ile zayıflamak mümkün müdür?

Çay yurdumuzda en çok tüketilen içecektir. Kahvaltı ile akşam yemekten sonra, iş molalarında, arkadaş toplantılarında, ikindi kahvaltılarında eşsiz lezzeti ile kişilere dinlence sağlar. Ancak çayın çok tüketimi ne gibi zararlar doğurur, ya da çay çok içiyorsak kilo alır mıyız? Soruları pek çok kişi tarafından sorgulanan sorudur.

Demli Çay Zayıflatır Mı?

Çayın bazı insanlarca demlisi makbul görülse de demli çay vücuda sağlıksızlık getirecektir. Çünkü yiyeceklerle alınan demir gibi önemli bileşenlerle etkileşime geçerek onların iyi etkilerini yok edebilecektir. Aşırı fazla içilen ve demli olarak tercih edilen çay kişiyi zayıflatmayacak ve demir eksikliği anemisine sebebiyet verecektir. Bunun için demli çay içip zayıflayalım mantığını belleğimizden çıkarmamız gerekir. Ayrıca demli çay içerek zayıflayamayacağımızın mümkün olmamasında bir diğer etkende çayın midede bırakacağı etkidir. Çok çay tüketimi kişilerin daha çabuk acıkmasına neden olur. Bugün pek çok kişi bilir ki çay altı bir şeyler yeme isteği diye bir duygu vardır. Bu duygudaki ana etken çayın midede bıraktığı sıvıya doygunluk durumundandır.

Çayı Nasıl Tercih Etmeliyiz?

Çay elbette doğru şekilde demlenirse ve uygun ölçülerde içilirse kimi durumlarda zayıflama diyetlerinde ismi geçebilecek sağlıklı bir içecektir. Gün içinde beş altı fincanı geçmeyen açık ve şekersiz çay, vücuda direnç vererek kişiyi diyet mahmurluğundan kurtarır. Eğer sıcak içeceklere ilgimiz varsa şeker kullanmayarak ve açık olarak çaydan rahatlıkla tüketebiliriz.

Fazla Ve Demli Çay Neden Zayıflatmaz?

Çayı çok fazla tüketiyorsak midemizi çok fazla genişletebiliriz. Midede doygunluk hissinde denge problemine yol açabiliriz. Günde içilen on, on beş fincan demli çay hem midemizi yersiz yere genişletecek hem de vücudumuzda demir gibi önemli bileşenleri yok ederek kansızlığa neden olabilecektir. Ayrıca bağırsak sisteminde de önemli rolü olacaktır. Demli çay kimi bünyede kabızlığa neden olarak zayıflamak yerine bağırsaklarda su kaybına sebep verebilecektir.

Demli çayın zayıflatmayacağı vurgulanırken vücuda da yarar yerine zarar kazandıracağı unutulmamalıdır. Bu açıdan diyetlerimize açık ve şekersiz çayları ekleyerek sağlıklı zayıflamayı tercih etmeliyiz.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
Ali demir
Ali demir

Harika Teşekkür ediyorum

28-07-2016 09:59 Yanıtla Beğen (0)
perihan ertunç
perihan ertunç

Diyet olmasaydı zayıflamazdık yasa diyet isteyen

05-12-2015 22:47 Yanıtla Beğen (0)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER