Diyet Yaparken Zayıflatan Vitaminler

Halk arasında vitaminlerin genelde kilo aldırdığı yolunda bir inanış vardır.

Ayrıca vitamin hapı kullanan çoğu kişi kullandıkları haplardan dolayı kilo aldığından yakınmaktadır.

Oysaki bazı vitaminlerin metabolizmayı hızlandırmak gibi bir etkisi vardır.

Kullanılan vitaminler yağ yakımına yardımcı olurken, kan şekerini düzenleyerek tokluk hissi uyandırıyor.

Peki, Hangi Vitaminler Diyet İle Desteklendiğinde Zayıflamaya Yardımcı Oluyor?

B2 Vitamini: B2 vitamininin metabolizmayı hızlandırıcı bir etkisi vardır. Uygun bir diyete ek olarak alındığında zayıflamaya yardımcı olur. Ayrıca, böbrek, yumurta, beyaz peynir, badem ve yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda B2 vitamini bulunur.

B3 Vitamini: B3 vitaminin hormonlar üzerinde olumlu etkileri vardır ve kan şekeri düzeyini dengeleyicidir. B3 vitamini açlık krizinde de etkili bir vitamindir. Açlık krizini bastırır. Vücuda uygun bir diyet ile beraber B3 vitamini alındığında zayıflama üzerinde oldukça etkili olur. Kuru meyveler, yulaf, somon, uskumru, yumurta, beyaz et, peynir gibi gıdalarda B3 vitamini bolca bulunur.

B5 Vitamini: Vücut zayıflamak için B5 vitaminine fazlaca ihtiyaç duyar. B5 vitamini vücuttaki yağları enerjiye dönüştürmek için oldukça etkili bir vitamindir. Yine vücuda uygun bir diyet listesi ile desteklendiğinde inanılmaz sonuçlar alınabilir. Pekmez, yumurta, buğday gevreği, et, böbrek ve karaciğer gibi gıdalardan B5 vitamini temin edilebilir.

B6 Vitamini: Metabolizmanın yavaş çalışması durumlarında olumlu bir etki sağlayarak metabolizma hızını arttırır. Uygun bir diyet ile beraber metabolizmayı hızlandırmak için tavuk, et, uskumru, muz, esmer pirinç gibi gıdalar sayesinde vücuda B6 vitamini alınabilir.

D Vitamini: D vitamini vücutta mevcut olan en kuvvetli antioksidanlardan biridir. Vücutta D vitamini eksikliği varsa kilo vermek çok güç olur. D vitamininin en önemli kaynağı güneştir ve ton balığı, tereyağı, yulaf ezmesinde de bulunur.

Kolin: Kolin B vitamini içeren bir komplekstir. Metabolizmayı etkili bir şekilde hızlandırır. Diyet programına muz, esmer pirinç, uskumru, yulaf, bira mayası gibi gıdalar ile destek verilirse etkili bir şekilde kilo kaybı yaşanabilir. İnositol: İnositol ve kolin birleştiği takdirde metabolizma daha hızlı çalışır ve yağ yakımı başlar. Diyet programına ek olarak sığır kalbi, sığır eti, buğday tohumu, yumurta ve turunçgillerden inositol ihtiyacı karşılanabilir.

BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ ?
Yorum Yazın
Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER